A 70-person Board of Directors dedicates time and experience to support Junior Achievement of Northern Indiana, and additional regional boards of directors guide JA in their local communities. These Board members are listed below and by clicking here to select the regional community you're interested in.

Each of these dedicated board members provides JA with leadership, expertise and guidance. They represent varied ages, ethnic backgrounds, educational levels, work experiences, and a variety of other individual factors.

Board representation includes superintendents, principals, and educators, as well as those who represent businesses of all sizes and types, financial institutions, and local and regional economic development agencies.

Chairman

Doug Wood, Sweetwater Sound

Executive Members

Jerry Brown, Preferred, Inc.
Michael Cahill, Physicians Health Plan of Northeast Indiana
Mike Eikenberry
Steve Fink, Barnes & Thornburg
Allen Glassburn
M. James Johnston, Corporate & Endowment Strategy, LLC - JA Foundation Board Chairman
Tim Klage, Ambassador Enterprises
Dr. Michael Mastrangelo
Pat Morello, American SportWorks
Greg O’Daniel, O’Daniel Motor Sales
Eric Ottinger, Lake City Bank - Immediate Past Chairman
Troy Panning, Lincoln Financial Corp.
Rex Peters
Kathy Rogers, KB Search Team, LLC - Board Secretary
Chuck Schrimper
Brad Smuts, Steel Dynamics, Inc. - Finance Committee Chairman
Donna Van Vlerah, Parkview Health
Andy Veenstra, Wells Fargo Bank
Michael Wallace, STAR Financial

Regular Members

Mark Adair, Crowe Horwath LLP
Stan Adams, Indiana Data Center
J. Arnold, Fort Financial Credit Union
Bill Bean, Hanning & Bean, Inc. 
Jeff Bell, Jeff Bell Photography
Jeff Benzing, BAE Systems
Dana Berkes, NIPSCO
Patrick Beuchel, Raytheon
Tim Borne, Asher Agency
Rob Boyd, Salin Bank
Don Budd, The James Foundation
Keith Busse, Steel Dynamics, Inc.
Michael Busse, Steel Dynamics, Inc.
Bruce Cole, Fill Rite Div., Tuthill Pump
Mike Connolly, Rea Magnet Wire Company
Dan Copeland, Business People Magazine
Justin Craw, Medical Protective
Mohamad Dahouk, Regal Beloit
Christophe Dessaigne, Amassador Enterprises
Sam DiPrimio, Northwest Allen County Schools
Michael Earls, BKD, LLP
John Ferguson, Ferguson Advertising
Deanna Freeland, Pizza Hut of Fort Wayne, Inc.
Jeff Grough, Frontier Communications
John Henry III, JH Specialty
Marilyn Hissong, East Allen County Schools
Allen Howard, STAR Financial
Elaine Jones, Tilted Kilt
Tony Kohrman, AVI Event Services
Julianne Lassus, Net Insurance
Marc Lewis, Indiana Michigan Power
Senator David Long
Rich Lynch, Do It Best Corp.
Kent Maggard, State Bank and Trust Company
Larry Mayers, 1st Source Bank
John Minnich, Concordia Lutheran High School
Michael Mishler, SMS Benefit Advisors, LLC
Parker Moss, Parker L. Moss, P.C.
Dean Oakes, B.F. Goodrich
Dan Palmer, Palmer Retirement Consulting
Pat Pasterick, Design Collaborative, Inc.
David Rednour, Riverside Manufacturing
Greg Roebel, Old National Insurance
Heather Schoegler, Augustus Advisors
Brad Smith, Hagerman Group
Dr. Matthew Smith, University of Saint Francis
Dr. Daniel Stoker, Indiana Tech
Tony Tranquill, Wayne Pipe & Supply
John Van Eden, Franklin Electric
Darren Vogt, Allstate Insurance
R. Scott Weiskittel, Lutheran Hospital
Rick Williams
Tracy Williams, Fort Wayne Community Schools

Emeritus Members

Robert Anderson
Dr. William Anthis
Tom Callison
Carl Hornberger
Jon Lassus, Sr.
Gary Martin
Paul Mast
Dave Molfenter
Maury O’Daniel
Bill Roebel
Richard Sager
Don Schenkel
Jim Vann
Don Wolf

Revised 9/2017