Junior Achievement (Headquarters)

601 Noble Drive
Fort Wayne, Indiana 46825
Phone: (260) 484-2543
Fax: (260) 483-2133

Click for driving directions. Contact our staff at first.last name @ja.org


JA Staff

Lena Yarian, President
Joni Dietsch, Executive Vice President
Amy Hobbick, Vice President Business Development
Andrea Van Wyngarden, Controller
Sarah Garrison, Senior Director - Education

In-School Programs

Ashley Adamson, Program Manager In-School / JA In A Day Specialist  
Hayli Beck, Program Manager In-School / JA In A Day Specialist
Janet Howard, Program Manager In-School
Jenee' Johnson, Program Manager In-School
Lauren Petrill, Program Manager In-School
Connie Turrin, Program Coordinator In-School & Data Specialist 
Jessica Trumbull, JA In A Day Intern
Kailyn Pickett, JA In A Day Intern

Capstone Programs

   JA BizTown®

    Karen Cooper, Program Manager - JA BizTown
    Staci Hauptstueck, Capstone Coordinator - JA BizTown
    Hannah Howard, Capstone Coordinator - JA BizTown    
    Robin Kitchen, Capstone Coordinator / Team Lead - JA BizTown
    Amanda Miller, Capstone Coordinator - JA BizTown
    Kelly Paul, Capstone Coordinator - JA BizTown    
    Anne-Marie Stedge, Capstone Coordinator - JA BizTown
    Jonelle Witte, Capstone Coordinator / Team Lead - JA BizTown
   

   JA Finance Park®

    Julie Regazzi, Program Manager - JA Finance Park
    Lisa Bonecutter, Capstone Coordinator - JA Finance Park
    Tammy Joefreda, Capstone Coordinator / Team Lead - JA Finance Park
    Meredith Leimkuhler, Capstone Coordinator / Team Lead - JA Finance Park 
    Natalie Scruggs, Capstone Coordinator - JA Finance Park
    Cindy Zuber, Capstone Coordinator - JA Finance Park 

Regional Operations

Sarah Fletcher, Director - West Business Unit (Benton-Tippecanoe)
Beth Harsch, Director - Michiana Business Unit (St. Joseph)

Tyson Baker, Area Manager (Kosciusko)
Rachel Burns, Program Manager (Cass-Carroll-Jasper-Newton-Pulaski-White)
Adrienne Dircksen, Program Coordinator (Steuben County)
Stacey Dumbacher, Area Coordinator (LaGrange & Noble counties)
Julie Dyson, Area Manager (Fulton, Miami, & Wabash counties)
Sabrina Fisher, Data Entry Coordinator (Elkhart County)
Darinda Gres Smith, Program Manager (DeKalb County)
Colleen Hahn, Program Manager (St. Joseph County)
Jenni Higgins, Program Coordinator (Elkhart County)
Dawn Horan, Program Manager (Adams, Huntington, Wabash, & Wells counties)
Tyler Jackson, Program Manager (Elkhart County)
Liz Miller, Area Coordinatr (Marshall County)
Barbara Morton, Area Coordinator (Kosciusko)
Menessa Nelson, Director (Elkhart County)
Luciane Rostagno, Area Coordinator (Benton-Tippecanoe)
Julie Schaufelberger, Area Coordinator (Adams & Van Wert counties)
Lisa Scheller, Area Manager (LaPorte & Starke counties)
Amanda Schwuchow, Program Manager (Benton-Tippecanoe)
Maureen Shippy, Development Manager (Allen, Whitley, & Noble counties)
Kelly Smith, Development Manager (Cass-Carroll-Jasper-Newton-Pulaski-White)
Becki Tomsheck, Program Manager (Berrien, Cass counties)
Jennifer Vanderpool, Development Manager / HR Coordinator (Allen, Huntington & Wells counties)
Jennifer Zimmerman, Regional Manager (Berrien & Cass counties - Michigan)


Fund Raising

Stephen Hilker, Events Manager

Accounting   

Carol Harper, Accountant
Dick Stahl, Accounting Clerk
Jala McLaughlin
, Accounting Specialist 

Production

Angela Elliott, Receptionist   
Lisa Kern, Production Assistant
Krista Spencer, Production Assistant
Abbey Waltke, Production Team Lead 
Taylor Wong, Production Specialist

Building 

Robert Figgs, Maintenance